Zámecké expozice

Největším a nejkrásnějším sálem zámku je Rytířský sál, který vznikl na počátku 18. století. Na kazetovém stropě jsou vyvedeny erby Fürstenberků a spřízněných rodin a je zde nainstalována sbírka zbraní, pocházející z hradu Mírov. Sbírka představuje výbroj pluku z doby třicetileté války.

Dalším krásným sálem je Ječmínkův sál, jemuž dominuje masivní kulatý stůl s jídelní deskou zdobenou intarzií. Sále je podle krále Ječmínka nazván proto, že se Ječmínek údajně v tomto stole ukrývá a proto je také pro něj neustále prostřen.

Návštěvníci se v ostatních sálech mohou seznámit s lidovou kulturou Hané, rybnikářstvím, které k městu neodmyslitelně patří, a také s historickými předměty, které byly v okolí města nalezeny a svědčí o osídlení této oblasti již v pravěku.

Instalována je také expozice významného chropyňského občana hudebního skladatele Dr. Emila Axmana. Expozice významného rodáka Emila Filly však byla zrušena, neboť dle vyjádření Národní galerie nesplňuje chropyňský zámek bezpečnostní ani stavební podmínky pro umístění vzácných děl tohoto malíře.

Každoročně je také v prostoru zámku připravena výstava na stanovené téma. V posledních letech to byla témata např. her a hraček dětí šlechtických rodů, hygiena na šlechtických sídlech a další.